Jak dbać o samochodową tapicerkę?

Dbanie o samochód to nie tylko regularne naprawy u mechanika i wymagane serwisowe przeglądy. Żeby w pełni cieszyć się sprawnym i wygodnym w użytkowaniu samochodem dobrze jest też zadbać o jego regularne czyszczenie i konserwację. Zabiegom tym powinna podlegać zarówno karoseria pojazdu jak i jego środek. O ile mycie zewnętrzne wydaje się dosyć oczywiste, to skuteczne wyczyszczenie tapicerki może być bardziej problematyczne. Jak zatem co dobrze zrobić?

Perfekcyjne pranie

Aby skutecznie wyprać tapicerkę trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jeśli mamy możliwość dobrym pomysłem będzie skorzystanie z piorącego odkurzacza. Ma on ssanie o dużej sile, a to sprawi, że łatwiej będzie wyciągnąć zalegający brud.

Jednak, gdy nie mamy dostępu do takiego urządzenia równie skutecznie możemy zrobić to własnoręcznie. Istotny jest tylko zakup zestawu środków do czyszczenia tapicerki samochodowej. Domowa chemia, której używamy na co dzień może okazać się zbyt słaba, więc warto zainwestować w profesjonalny zestaw.

Jakie środki do czyszczenia tapicerki będą skuteczne?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać będzie dokładne odkurzanie wnętrza pojazdu. Pozbycie się kurzu, okruszków i drobnych śmieci przygotuje powierzchnię do dalszego czyszczenia. Samochodowa tapicerka bardzo łatwo nasiąka zapachami, więc warto zastosować środki, które podczas prania zneutralizują dodatkowo przykre zapachy.

W zależności od materiału, który zastosowano we wnętrzu należy wybrać odpowiedni detergent do prania, ponieważ zupełnie inne właściwości będzie miała zwykła tapicerka, inne zaś chociażby alkantary czy weluru. Szyby od środka warto dokładnie wyczyścić odtłuszczającym środkiem, dzięki któremu pozbędziemy się uporczywej powłoki.

Do czyszczenia poza właściwymi środkami należy zaopatrzyć się też w odpowiednie gąbki i ściereczki z mikrofibry. Pozwolą one nie tylko na precyzyjne dozowanie środków, ale i będą znacznym ułatwieniem w pracy. 

Połączenie właściwych środków do czyszczenia tapicerki z akcesoriami i wkładem własnej pracy zagwarantuje nam czyste wnętrze samochodu na długi czas.