Maska do lakierowania samochodu – jaką wybrać?

Wykonywanie prac lakierniczych przy samochodzie – niezależnie od tego, czy wykonywane jest zawodowo, czy hobbystycznie, powinno być robione odpowiedzialnie i z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Przy takich czynnościach niezbędna jest maska do lakierowania. Dzięki niej chroni się drogi oddechowe i oczy przed silnymi toksynami i pyłem.

Jej koszt wcale nie musi być duży, już nawet wersje półpełne wystarczająco zabezpieczają. Jak wybrać odpowiednią maskę i dlaczego jest tak ważna? 

Maska do lakierowania – rodzaje

Wybranie odpowiedniej maski do lakierowania samochodu https://www.dlalakierni.pl/maski-lakiernicze może nie być takie proste, dlatego przed zakupem warto wiedzieć, jakie są możliwości. Część z nich jest bardziej budżetowa, inne będą większą inwestycją.

Wybór zależy głównie od własnych preferencji i tego, jak często taką maskę będzie się używać.

  • Maska jednorazowa – świetny wybór dla osób, które prace lakiernicze wykonują bardzo rzadko. Jest tania, ale też nie zapewnia pełnej ochrony. 
  • Maska wielorazowa – takie maski mają obudowę i filtry, które można wymieniać. Idealna dla osób, które często potrzebują używać maski. Wystarczy co jakiś czas wymienić filtr i maska będzie świetnie chronić. 
  • Maska półpełna – osłania drogi oddechowe, ale nie chroni oczu. Pozwala na swobodniejszą pracę, jest dobrym wyborem dla osób, które noszą okulary korekcyjne. 
  • Maska pełna – chroni całą twarz, jest mniej wygodna, ale za to bardziej bezpieczna. Sprawdzi się dla każdego, choć osoby z okularami muszą wybrać odpowiedni model, tak, aby móc zmieścić je w komfortowy sposób pod maską. 

Cechy dobrej maski do lakierowania

Przeznaczeniem maski do lakierowania jest ochrona, więc przy zakupie pierwsze co należy sprawdzić, to jej filtry. Jeśli ktoś często pracuje przy lakierowaniu samochodów, to najlepiej wybrać model, który posiada dwa zestawy ochronne. Są to zazwyczaj filtry przeciwpyłowe i pochłaniacze węglowe.

Filtry wyłapują większe pyłki, dzięki czemu pochłaniacz węglowy może działać dłużej i skuteczniej. Sam pochłaniacz oczyszcza powietrze z toksyn, ale należy dbać o to, aby wymieniać go co jakiś czas. Dzięki temu nie trzeba się martwić o to, że szkodliwe substancje przedostaną się do organizmu.