Parametry obuwia motocyklowego

Kupując buty motocyklowe, warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych parametrów tego typu obuwia. Ich dogłębna analiza jest szczególnie istotna, gdyż mogą one wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy ich użytkownika. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rozmiar – co warto sprawdzić?

Rozmiar buta musi być dopasowany do… typu motocyklu. Początkujący motocyklista powinien zapytać się sprzedawcy, które z prezentowanych butów będą najlepsze dla danego modelu pojazdu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście przekładania biegów. Zbyt masywne obuwie może znacznie utrudnić tę czynność.

Odblaski – ważna rzecz

W butach motocyklowych odblaski to podstawa. I choć ich rozmieszczenie powinno być definiowane za pomocą stosownych przepisów, to w praktyce różnie z tym bywa. Należy kupić takie buty, w których powierzchnia odblaskowa (z tyłu i po bokach) jest możliwie największa.

Wytrzymałość

Samo określenie obuwia jako „mocne lub słabe” to za mało, by podjąć decyzję o jego zakupie. Dużo lepszym pomysłem jest wybór modelu, który wykonany jest wg. określonych norm. Większość motocyklistów sugeruje się tu atestem CE. Niemniej od 2020 roku, pojawił się kolejny, wymagany przez unijne prawo certyfikat, czyli PPE. Co ważne – dotyczy on wszystkich typów odzieży motocyklowej, w tym również butów.

Podsumowanie

Wybór określonego modelu obuwia motocyklowego zależy w głównej mierze od jego parametrów użytkowych. Oprócz ww. takim bardzo ważnym parametrem jest też przepuszczalność powietrza. Trudno ją zmierzyć, dlatego warto zadbać o obuwie posiadające specjalną, półprzepuszczalną membranę ochronną.

Więcej informacji znajdziesz na: https://moto-tour.com.pl/pl/menu/buty-motocyklowe-12508.html